JUŽNA BLAGA DALMACIJE
30.8.2015. 19:48:45h
Znamenitosti uže dubrovačke okolice koje nisu toliko razvikane!
Dubrovnik i njegova okolica, kao i glasoviti otoci u blizini, (Korčula, poluotok Pelješac, otoci Mljet,Lastovo, Vis i otoci dubrovačkog arhipelaga..),stoljećima privlače brojne putnike iz svih strana svijeta.
Shadowgate / flickr.com

U nastavku donosimo nekoliko prirodnih znamenitosti uže dubrovačke okolice, koje iako poznate, nisu toliko razvikane. Nije ni čudno obzirom na pregršt dodatnih atrakcija samog područja koje redovno omamljuju turiste (Dubrovnik, otoci Lopud, Lokrum, Šipan, zatim grad Korčula, otoci Vis,Lastovo, čudesni Mljet, mistični Pelješac), no navedene znamenitosti svakako su vrijedne vaše posjete.

Arboretum Trsteno

Spokojni sklad renesansnih vrtova i magična prirodna ljepota ovog mjesta redovito oduševljava posjetitelje ovog jedinog arboretuma na hrvatskoj obali. Osnovan je 1948 godine na ladanskom posjedu slavne dubrovačke plemićke obitelji Gučetić Gozze iz 15.stoljeća. U arboretumu su do danas sačuvane stabla lovora, eukaliptusa, palmi i raznog egzotičnog drveća i grmlja.
U proteklih 6 stoljeća, ovaj rajski vrt tako je postao dom za više od tri stotine različitih biljaka. Prostire se na površini od 25 hektara te uključuje povijesni renesansni perivoj s ljetnikovcem, povijesni maslinik i prirodnu vegetaciju šume hrasta medunca, alepskog bora i čempresa, vegetaciju makije i priobalne stijene. Arboretum posjeduje fontanu koja je sagrađena 1736 godine, nazvanu Neptunov zdenac sagrađen u čast bogu Neptunu.

Baćinska jezera

Baćinska jezera su skup jezera u mjestu Baćina uz grad Ploče na desnoj (sjevero-zapadnoj) strani ušća rijeke Neretve u Dubrovačko-neretvanskoj županiji (Hrvatska). Površine 138 hektara jezera nisu velika, te su jako dobro sakrivena od pogleda zahvaljujući jedinstvenom položaju,smještena između strmih planina i morske strane. Nalaze se na pola puta auto cestom između Dubrovnika i Splita te ih većina putnika jednostavno previdi u vožnji do svog odredišta. A što je poprilična šteta obzirom na njihov poseban izgled i raskošno bogatstvo flore i faune.  Sva jezera obiluju slatkovodnom ribom, močvarnim pticama, jeguljama i patkama.  Jezera su doboka od 5  do 35 metara a gusti predio trski i mediteranskog bilja dodatno podcrtava atrakciju ove skrivene prirodne ljepote. Ukupno se sastoje se od šest povezanih  i jednog zasebnog jezera: Oćuša, Crniševo, Podgora, Sladinac, Vrbnik, Šipak i Plitko jezero.

Nacionalni park Mljet

Nacionalni park Mljet obuhvaća gotovo 5400ha, uključujući i morski pojas 500m od obale, otočića i hridi, te tako zauzima otprilike trećinu otoka. Slana jezera, Malo i Veliko, najistaknutije su lokacije ovog područja.
Cijela površina Parka iznimno je bogata životom, a o važnosti njegove zaštite svjedoče i brojne endemske i ugrožene vrste. NP Mljet neće razočarati ni ljubitelje kulturne baštine, zahvaljujući svojim brojnim arheološkim nalazištima i nasljeđu predaka kojim odišu stara otočna naselja.

Benediktinski samostan smješten na jednoj od najljepših lokacija na ovim prostorima. Posjet Nacionalnom parku Mljet moguć je brodskom linijom iz Dubrovnika i sa Pelješca, te brojnim izletničkim brodovima sa Korčule, Hvara i Splita. Romantičari uživaju otkrivajući plaže i morske špilje u vožnji kanuom, a oni željni adrenalinskih izazova pridružuju se jesenskoj tradicionalnoj međunarodnoj triatlonskoj utrkci Mljet Half Ironman.

Za otok Mljet veže se još jedna atrakcija  – Odisejeva špilja ili Jama

Ova zanimljiva špilja se nalazi na južnoj obali otoka, kod Babinog Polja. U ljetnim mjesecima, oko podneva, kada sunčeva svjetlost prodire najjače na područje same špilje u moru se kreira čudesan spektar boja, posebno zanimljiv turistima te ljubiteljima istinskih prirodnih fenomena i fotografije.
Lokalna legenda kaže da je Odisej pri povratku iz Trojanskog rata, u blizini ovog mjesta doživio brodolom te se sklonio u sigurno područje ove špilje. Bajna nimfa Kalipso ga je tamo otkrila i „zarobila“ ga na punih sedam godina koliko je proveo u špilji opčinjen njenim čarima i magičnom ljepotom. Po naredbi bogova nakon dugih 7 godina ljubavnog zatočeništva, morao je biti oslobođen od (slatkih) okova.
Navodno je čak i Homer u svojoj Odiseji spomenuo taj događaj, opisavši špilju točno onakvom kakva je na Mljetu.

Stonske zidine-Ston

Ukupne dužine od oko 5.5 kilometara, te ojačane kulama i tvrđavama, stonske zidine pravo su skriveno spomeničko i kulturološko blago Dalmacije.

Smještene na otoku Pelješcu koji je udaljen 60 km od najbližeg velikog grada, Dubrovnika, te tako nepravedno zapostavljene zbog svoje nepristupačnosti, najslabije su posjećena lokacija u Europi s obzirom na svoj povijesni značaj. Njihova je gradnja otpočela 1333. godine, a najvažnija im, obrambena uloga, bila je trojaka: zaštita samog grada Stona, te unosne solane i uzgajališta školjaka kojima se žitelji i dan danas ponose.

Bogatstvo ove veličanstvene riznice kulture dovoljan je motiv za njen obilazak. Nakon dugotrajne i pažljive restauracije, Ston je 2009. posjetiteljima otvorio svoja vrata. No, osim obilaska zidina, svakako trebate kušati i stonske kamenice, za koje njihovi žitelji ponosno ističu kako su najukusnije na svijetu.

COPYRIGHT!
Svi tekstovi, slike, zaštićeni trgovački znaci te sa bilo koje druge osnove zaštićeni "objekti/subjekti" zakonom o autorskim ili drugim pravima postavljeni na ovom portalu u vlasništvu su izvora koji je naveden uz određenu sliku ili tekst te su objavljeni uz odobrenje nositelja autorskih prava. Svi materijali sa izvorom Croatialink.com u vlasništvu su našeg portala i mogu se koristiti isključivo uz pismeno odobrenje uredništva portala. Korištenjem odnosno pregledavanjem našeg portala slažete se sa uvjetima korištenja portala.
PRAVNA NAPOMENA!
Portal CroatiaLink.com napravljen je u dobroj vjeri i koristite ga na vlastitu odgovornost.
©CroDodo, 2004 ~ 2024, All rights reserved