HGK
14.3.2014. 11:27:38h
Započela s radom 4. konferencije industrije zdravstvenog turizma
Industrija zdravstvenog turizma ima velike potencijale daljnjeg razvoja, i zbog toga je svim čimbenicima zdravstvenog turizma važno da Ministarstvo turizma i Ministarstvo zdravlja zajednički rade na stvaranju zakonodavnog okvira rekla je Vesna Trnokop Tanta, potpredsjednica HGK za gospodarstvo, međunarodne i EU poslove na 4. konferenciji industrije zdravstvenog turizma (HTI), koja se održava 13. i 14. ožujka u Hrvatskoj gospodarskoj komori.
/ suvremena.hr

Industrija zdravstvenog turizma ima velike potencijale daljnjeg razvoja, i zbog toga je svim čimbenicima zdravstvenog turizma važno da Ministarstvo turizma i Ministarstvo zdravlja zajednički rade na stvaranju zakonodavnog okvira rekla je Vesna Trnokop Tanta, potpredsjednica HGK za gospodarstvo, međunarodne i EU poslove na 4. konferenciji industrije zdravstvenog turizma (HTI), koja se održava 13. i 14. ožujka u Hrvatskoj gospodarskoj komori.

Skup okuplja velik broj djelatnika iz turizma i zdravstva kao i budućih investitora koji imaju isti cilj: razvijati zdravstveni turizam. Rad Konferencije vodi se pod nazivom „Budite uspješni - štedite“.

Vesna Trnokop Tanta zahvalila se Ministarstvu turizma i Ministarstvu zdravlja na već tradicionalnom pokroviteljstvu, ali i na aktivnom uključivanju oba ministarstva u radni dio konferencije na temu zakonske regulative.

Multidisciplinarnosti ove djelatnosti treba pristupiti ka iskorištavanju prednosti, i uočene probleme sustavno rješavati. Ujedno valja razraditi marketinšku strategiju, a HGK će sa svim svojom infrastrukturom doprinositi konkurentnosti djelatnosti,kao i rješavanju cjelokupne problematike zdravstvenog turizma.

Želim istaći činjenicu kako je već 1996. godine HGK osnivanjem Zajednice zdravstvenog turizma prepoznala značaj zdravstvenog turizma te kao prioritete djelovanja Zajednice utvrdila razvoj, profiliranje i promociju ovog oblika turizma, napomenula je Vesna Trnokop Tanta.

Stvorena je nova platforma za djelovanje zdravstvenog turizma pa se može govoriti o novom turističkom proizvodu koji valja maksimalno profitabilno iskoristiti, rekao je ministar zdravlja Rajko Ostojić.

U tom pogledu vrlo su korisna slovenska iskustva koja je na ovom području znatno razvijenija od Hrvatske. Od 1.000 lječilišta u Europi 30 posto nalazi se u Njemačkoj, a 10 posto u Francuskoj.
Darko Lorencin, ministar turizma rekao je kako izvrsna posjećenost ovog skupa upućuje na veliku važnost i interes za ovu djelatnost.

Rast svjetske industrije zdrastvenog turizma iznosi oko 20 posto, a Hrvatska na tom području ima iznimne potencijale daljnjeg rasta. Motiv za dolazak turista mora se temeljiti na inovativnosti i premanentnom plasiranju novih proizvoda i usluga.

Samo na taj način može se značajnije povećati popunjenost turističkih kapaciteta prije i poslije glavne odnosno špice sezone. Zdravstveni turizam veže uz sebe veći broj djelatnosti u odnosu na turističke segmente.

Darko Lorencin je ustvrdio kako se izmjenama Zakona o turističkim zajednicama nastoji sustav decentraliziati. Ujedno se želi ojačati model javno privatnog partnerstva.

O novoj zakonskoj regulativi govorile su Božica Lapić, pomoćnica ministra turizma i Ljubica Đukanović, pomoćnica ministra zdravlja.

Jedna od temeljnih nakana nove zakonske regulative je liberalizacija poslovanja odnosno povećavanje poduzetničkih sloboda uz istovremeno nastojanje ostvarivanja sinergijskog efekta u industriji zdravstvenog turizma.

Saša Bukovac iz Centra EU održao je prezentaciju na temu: „Strukturni fondovi u RH - Mogućnosti za zdravstveni turizam“ , unutar kojima su sudionicima prikazane mogućnosti financiranja kroz instrumente Kohezijske politike.

Poseban naglasak dan je na Europski fond za regionalni razvoj kroz kojeg će biti moguće financirati glavninu ulaganja iz navedenog sektora, kao i na Europski socijalni fond koji kroz svoje mjere omogućava edukaciju, bolju zaposlenost i prilagodbu tržištu rada.

Prikazan je i tijek priprema koje Hrvatska provodi za implementaciju EU fondova koji su Hrvatskoj na raspolaganju u razdoblju 2014.-2020. te su svi sudionici pozvani da se sa svojim projektima prijavljuju na natječaje koji se mogu očekivati u drugoj polovici godine. Jednako tako, svi sudionici su pozvani da se koriste uslugama koje im u kontekstu priprema za implementaciju EU fondova pruža Centar za EU pri HGK.
Dr. Milena Peršić i dr. Sandra Janković govorile su o standardizaciji izvještavanja u zdravstvenom turizmu - pretpostavci za uspješni benchmarking. Izlaganje o zelenom konceptu odnosno prednostima i uštedama kroz zeleni urbanizam u EU imala je Mladenka Dabac, DWB, Karlsruhe/Zagreb.

Prezentaciju razvoja centara talasoterapije u RH održala je Pave Župan Rusković a Iztok Altbauer direktor Udruženja slovenskih prirodnih lječilišta, održao je predavanje na temu organiziranje lječilišnog turizma u Sloveniji kroz Udruženje slovenskih prirodnih lječilišta.

Predavanje Terme Ollimija Podčetrtek: put u uspjeh održao je Zdravko Počivalšek direktor Terme Olimija. Saša Jakoš iz Zdravilišča Rogaška Zdravstvo d.o.o. govorila je o tome kako izabrati pravu strategiju za ulazak na globalno tržište.

O edukaciji kao najvećoj prednosti u uštedi i povećanju kvalitete, govorila je Meri Bura, CEO Holistički centar Mulier. Ivana Kolar predstavila je MBA u turizmu, a Zdeslav Radovčić, CEO Energy Clinic govorio je o nedostatku kadra kao ključnom problemu budućnosti zdravstvenog turizma.

Mr.sc. Đana Pahor, Zavod za javno zdravstvo PGŽ izlagala je na temu smanjenje zdravstvenih i etičkih rizika u wellnessima. Održana je i radionica: Putničke agencije – partner u zdravstvenom turizmu.

Dakako, kao i na prethodnim HTI Konferencijama - koje su se afirmirale kao korisni susreti profesionalaca u zdravstvenoj industriji i komplementarnim uslužnim i proizvodnim djelatnostima - poseban blok tema posvećen je mogućnostima financiranja zdravstvenog turizma kao i poduzetničkim vještinama i procesima upravljanja.

Dosadašnje tri HTI Konferencije - koje su održane pod pokroviteljstvom Ministarstva turizma RH i Ministarstva zdravlja RH - svojim su sadržajem i temama okupile mnoge ugledne hrvatske i inozemne predavače kao i velik broj sudionika, čime je potvrđena njihova kvaliteta i sve veća važnost u razvoju ove djelatnosti, toplicama i specijalnim bolnicama, hotelskim wellnessima, obrazovnim ustanovama industrije zdravstvenog turizma, proizvođačima i trgovcima koji nude robe i usluge za djelovanje i unaprjeđenje industrije zdravstvenog turizma, pružateljima usluga smještaja, bankama i osiguravateljskim kućama kao i javnom sektoru zainteresiranom za razvoj zdravstvenog turizma.

COPYRIGHT!
Svi tekstovi, slike, zaštićeni trgovački znaci te sa bilo koje druge osnove zaštićeni "objekti/subjekti" zakonom o autorskim ili drugim pravima postavljeni na ovom portalu u vlasništvu su izvora koji je naveden uz određenu sliku ili tekst te su objavljeni uz odobrenje nositelja autorskih prava. Svi materijali sa izvorom Croatialink.com u vlasništvu su našeg portala i mogu se koristiti isključivo uz pismeno odobrenje uredništva portala. Korištenjem odnosno pregledavanjem našeg portala slažete se sa uvjetima korištenja portala.
PRAVNA NAPOMENA!
Portal CroatiaLink.com napravljen je u dobroj vjeri i koristite ga na vlastitu odgovornost.
©CroDodo, 2004 ~ 2024, All rights reserved