Bonton na obali
29.8.2014. 6:02:38h
Kako natjerati turiste da se obuku?
Turistička središta pojačavaju kontrole javnog reda, ali i dalje ne pišu kazne
Domagoj Skledar / croatialink.com

Mogućnost da na ljetovanju u Hrvatskoj budu kažnjeni s petsto kuna zato što su samo u kratkim hlačama ili su se s plaže nekamo uputili onako kako su se i sunčali, u kupaćem kostimu, antipatična je mnogim turistima.

– Ako je vani plus 35 i vruće mi je, zašto ne bih smio skinuti majicu? To nema logike i ne smatram to golotinjom koja bi nekog mogla iritirati – kaže predsjednik jednog od šest slovenskih naturističkih društava Jože Bradač koji ima dojam da u Hrvatskoj danas, neovisno o novom kodeksu ponašanja u Novalji koji je dobio puno publiciteta, vlada puno konzervativnija atmosfera prema golotinji nego nekada.

Sto tisuća letaka

Istini za volju, ni u Novalji, gdje su odlučili uvesti više reda, još nijedan turist nije platio kaznu zbog golog torza. Sankcioniraju se, kažu, samo teži prekršaji javnog reda i mira.

– Ove smo sezone dosad ugostili oko 200.000 turista, mladih je zasigurno bilo 120.000, kazni smo naplatili dvjestotinjak, a pet tisuća slučajeva završilo je na upozorenju. Najveći je problem alkohol. U 90 posto slučajeva bez problema nakon upozorenja ostave bocu, bace je u smeće. Nijednom još nismo trebali pomoć policije, a za majice uistinu samo upozoravamo – kaže novaljski komunalni redar Miroslav Kolobarić.

Sa svojim se kolegama – u Novalji su četiri stalna redara i kao pojačanje 15 sezonskih – ove sezone susreo sa šest, sedam potpuno razodjevenih mladića u samom gradu te s jednim javnim iskazivanjem fizičke ljubavi. A novi bonton Novalja je svojim gostima objavila i s više od sto tisuća letaka. Unatoč pooštrenom režimu za partijanere, u srpnju je gostiju bilo čak 30 posto više.

Takav bi scenarij odmah potpisali i mnogi turistički radnici Dubrovnika, Hvara, Splita... gdje nemaju Zrće, ali imaju mnogo gostiju.

– I kod nas pristaju brodovi s mladima. U sezoni ih u luci bude i 30. Morali smo ograničiti puštanje glazbe na tim brodovima do ponoći, a izvan Korčule imamo noćni klub za dvije tisuće osoba na otvorenom i organizirali smo taksi kombije koji navečer odvoze mlađariju tamo, a jutrom ih vraćaju na brodove – otkriva gradonačelnik Korčule Vinko Kapelina.

Dubrovačkim domaćinima, za razliku, to nije uspjelo. Stradun je često poprište krajnje raskalašenosti, a mnogi se ne vesele ni danu kad će proraditi brod hostel u gruškoj luci za 400 mladih.

– Nisam vjerovala kad sam čula da gradski oci izvlače argument kako je to sutra 400 milijunaša. Baš da se svi i obogate, sigurno neće doći u destinaciju gdje dominiraju gosti koji se ponašaju kao da je Stradun Zrće. Danas u Dubrovniku imamo masovni turizam u najgorem izdanju, a to gradu ruši imidž i odbija druge, ozbiljnije goste – ističe ministrica turizma u Račanovoj vladi Pave Župan Rusković.

Dodatne ploče upozorenja

Gradski red je, inače, svuda isti. Golotinja nije za javne prostore, samo je pitanje koliko se domaćini usude tome stati na put. U Hvaru su, recimo, ovog ljeta osvanule i dodatne ploče koje upozoravaju da se u grad ne smije u kupaćim kostimima, polugol. No, mnogi to previđaju, a samo četiri komunalna redara su nemoćna.

– Slažem se da ih je premalo i planiramo pojačati njihovu službu. Ali, zabava je dio turističke ponude – upozorava gradonačelnik Hvara Rino Budrović, koji bira riječi, ali i mekši pristup u uvođenju javnog reda i mira od novaljskih kolega. Dvojbe, pak, o tome gdje postaviti granicu ima čak i šibenski turistički radnik Anton Dobra, u javnosti poznat po ideji da se na Žirju u turističke svrhe dopusti kocka, marihuana i prostitucija.

–Nisam siguran da želim sretati polugole turiste i u staroj šibenskoj jezgri – iskren je Dobra.

Australci nisu zamjerili na kritici

Ludovanje skupine mladih iz Australije i Novog Zelanda, koji su u krajnjem stadiju pijanstva trčali goli po Stradunu, Pavu Župan Rusković prije tri godine stajalo je mjesta voditeljice za destinacijski menadžment u Dubrovniku.

Gradonačelnik Andro Vlahušić ekspresno ju je smijenio jer je reagirala da Dubrovniku "ne trebaju pijani i drogirani turisti". Slučaj je dobio veliki publicitet, uključila se i naša diplomacija da 'spasi' stvar. No, u anketi koju su provele jedne australske dnevne novine o tome je li zbog te rečenice trebala biti smijenjena, 91% čitatelja odgovorilo je – ne.

Piše: Radmila Kovačević

COPYRIGHT!
Svi tekstovi, slike, zaštićeni trgovački znaci te sa bilo koje druge osnove zaštićeni "objekti/subjekti" zakonom o autorskim ili drugim pravima postavljeni na ovom portalu u vlasništvu su izvora koji je naveden uz određenu sliku ili tekst te su objavljeni uz odobrenje nositelja autorskih prava. Svi materijali sa izvorom Croatialink.com u vlasništvu su našeg portala i mogu se koristiti isključivo uz pismeno odobrenje uredništva portala. Korištenjem odnosno pregledavanjem našeg portala slažete se sa uvjetima korištenja portala.
PRAVNA NAPOMENA!
Portal CroatiaLink.com napravljen je u dobroj vjeri i koristite ga na vlastitu odgovornost.
©CroDodo, 2004 ~ 2024, All rights reserved