Vukovar
Lov
16.4.2015. 11:59:39h
Povratak jarebica u polja donijet će zaradu na lovu, turizmu, ali i kinologiji
Ptica koja ovdje živi od prapovijesti danas je gotovo istrijebljena
steve / flickr.com

Vukovarsko-srijemska županija i Poljoprivredni fakultet Sveučilišta u Osijeku, Grad Vukovar, Hrvatski lovački savez, Hrvatski veterinarski institut - Veterinarski zavod Vinkovci, Javna ustanova za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima VSŽ, Balkan Environmental Association, pod pokroviteljstvom Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta RH organizirali su jučer u Vukovaru drugi znanstveno-stručni skup “Uzgoj divljači i zaštita biološke raznolikosti”, podnaslovljen “Vučedolska golubica - poljska jarebica”.

- Na ovim je područjima najpoznatiji eksponat arheološki nalaz Vučedolska golubica, za koju znanstvenici kažu da nije golubica nego poljska jarebica. Životinja koja je od prapovijesti poznata na ovim područjima, a danas je dovedena do ruba istrebljenja, odnosno nalazi se u vrlo malenom broju na našim poljima, a nekada smo je zvali kraljicom polja. Ovim skupom željeli smo posvijestiti lovce i zaštitare o ovoj vrsti, objasniti kako ju vratiti, kako djelovati na biološku raznolikost, kako je poboljšati i tako pridonijeti kako biologiji, ekologiji i očuvanju naših staništa tako i gospodarstvu. Osim toga, treningom lovačkih pasa s ovom vrstom mogu se zaraditi određena sredstva bez ikakvog odstrjela - istaknuo je prof. dr. sc. Tihomir Florijančić s Poljoprivrednog fakultet Osijek, predsjednik katedre za lovstvo, ribarstvo i ekologiju i predsjednik Programskog odbora skupa.

- Arheolog koji je sudjelovao u iskopavanju napisao je Vučedolska kokoš, onda je prekrižio to i napisao golub, na kraju je postala golubica, tako da danas to funkcionira kao Vučedolska golubica. Baveći se vučedolskom kulturom, shvatio sam da se može puno izvući iz toga ako tu pticu duže promatramo. Gledajući uz metalurgiju, pokazalo se da je ona simbol boga metalurgije i da to jedino može biti jarebica. Ova ptica je postala simbol vučedolske kulture, ali s obzirom na to što se događalo u nedavnoj prošlosti, ona je postala i simbol Vukovara. Kad sam negdje '90-ih godina odlazio u Englesku, pokazivali su mi da nema kuće u kojoj nema Vučedolske golubice, tako da možemo reći da je ona simbol i izvan Hrvatske - u uvodnom je predavanju, između ostalog, rekao prof. Aleksandar Durman.
Na skupu je bilo riječi o tome kako bi povratak poljske jarebice mogao utjecati na poziv kinologa i kinološkog turizma u Vukovarsko-srijemskoj županiji, o čemu je više govorio Ivica Bošković.
- U Hrvatskoj postoji jedna jedina lokacija koja se bavi lovno-kinološkim turizmom u smislu organizacije i natjecanja u radu pasa ptičara i prirodne jarebice - to je područje Zadra. U Europi ima samo nekoliko kvalitetnih lokacija - u Španjolskoj, Francuskoj, Zadar i Niš u Srbiji. S lokacijom u Zadru problem je to što je veliki dio površina na kojima se održavaju utakmice privatiziran i organizatori se više ne mogu dogovoriti s vlasnikom parcela. Sve utakmice koje imamo utakmice su bez odstrjela, prodaje se isključivo miris, apartmani i boravak na zdravom zraku. Vukovarsko-srijemska županija zasigurno ima puno kapaciteta koji su neiskorišteni. Naglasak sam stavio na financijske aspekte gospodarenjem jarebicom na području Zadarske županije. Obradili smo samo dio analize iz jesenskog turističkog natjecanja i došli do brojke od 500.000 eura - istaknuo je Ivica Bošković.

Piše: Mario Kokaj

COPYRIGHT!
Svi tekstovi, slike, zaštićeni trgovački znaci te sa bilo koje druge osnove zaštićeni "objekti/subjekti" zakonom o autorskim ili drugim pravima postavljeni na ovom portalu u vlasništvu su izvora koji je naveden uz određenu sliku ili tekst te su objavljeni uz odobrenje nositelja autorskih prava. Svi materijali sa izvorom Croatialink.com u vlasništvu su našeg portala i mogu se koristiti isključivo uz pismeno odobrenje uredništva portala. Korištenjem odnosno pregledavanjem našeg portala slažete se sa uvjetima korištenja portala.
PRAVNA NAPOMENA!
Portal CroatiaLink.com napravljen je u dobroj vjeri i koristite ga na vlastitu odgovornost.
©CroDodo, 2004 ~ 2024, All rights reserved