Prilagođene plaže
4.2.2015. 5:52:13h
Uvodimo zasebne plaže za obitelji s djecom, pse, nudiste, partijanere...
Iako smo turistička zemlja s oko 6000 kilometara obale, na Jadranu je evidentirano samo oko 800 plaža na kojima se provodi mjerenje kvalitete mora, dok Hrvatska stvarno u funkciji ima čak oko 2000 plaža. Naime, puno je plaža na kojima se ne uzorkuje čistoća mora, pa one službeno – ne postoje.
David Bailey / flickr.com

Iako smo turistička zemlja s oko 6000 kilometara obale, na Jadranu je evidentirano samo oko 800 plaža na kojima se provodi mjerenje kvalitete mora, dok Hrvatska stvarno u funkciji ima čak oko 2000 plaža. Naime, puno je plaža na kojima se ne uzorkuje čistoća mora, pa one službeno – ne postoje.

Zbog svega toga, ali i zbog neosporne činjenice da smo još uvijek pretežito turistička zemlja “sunca i mora” jer nam čak 86 posto gostiju kao razlog dolaska navodi te atribute, Ministarstvo turizma i Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu iz Opatije izradili su Nacionalni program uređenja i upravljanja morskim plažama koji će u srijedu predstaviti ministar Darko Lorencin.

U projektu koji traje dvije godine, a koji je obuhvatio hodogram aktivnosti koje valja napraviti u cilju poboljšanja kvalitete i usluge na našim plažama, te njihovo tematiziranje prema ciljnim skupinama gostiju koji žele točno određene aktivnosti na plaži, sudjelovale su sve priobalne županije. Realizacijom tog projekta u konačnici bi se trebalo rasteretiti sada prepune plaže oblikovanjem novih tematskih kupališta. Riječ je isključivo o marketinškom instrumentu kojim će se svijetu poslati poruka što mi u Hrvatskoj stvarno imamo, a nipošto o intervencijama u prostoru, kažu izrađivači.

Nakon što se gotovo pola stoljeća hrvatskim plažama praktički nije upravljalo niti se sustavno vodila briga o njihovu razvoju, svjetski trendovi i traženja gostiju u međuvremenu su pokazali kako su standardi koje gosti traže na plažama postali izrazito visoki. Stručnjaci, naime, kažu kako danas gosti traže minimalno tri četvorna metra do čak 30 kvadrata prostora na plaži po osobi da bi bili zadovoljni.

Gužve i pretrpanost odavno su gostima prestali biti izazov, jer ih većina traži mir i visoke standarde opremljenosti i čistoće, pristupa i usluge, a ne samo čisto more do kojega se stiže skakanjem po stijenama, ističu stručnjaci. Istraživanja su pokazala da unatoč tome što svi lakonski kažemo da je Jadran oaza mira i tišine, po stanju na plažama on nije ni blizu tome. Naime, od 6000 kilometara obalne crte, pokazalo je istraživanje, samo je nekoliko postotaka obale pretvoreno u uređene plaže.

Pola četvornog metra

Zbog toga se, unatoč velikom prostoru na Jadranu, gosti i domaćini u špici sezone danas “gužvaju” na glavnim mjesnim plažama. Tako su izračuni pokazali kako na pojedinim dijelovima Jadrana u špici sezone, kada se na glavnim plažama nađu gosti i domaći, na svakog kupača dolazi tek po pola četvornog metra plaže! Kako je to znatno ispod svjetskih standarda, u kojima Hrvatska realno ima prostora i mogućnosti biti bolja od drugih, ubuduće bi najpopularnije plaže trebale biti rasterećene na način da se njihova ponuda tematizira.

Određeno je 12 tema unutar kojih će plaže biti raspoređene, pa će gosti prema svojim afinitetima tražiti upravo onu koju žele. Unutar tih kategorija svaka će lokalna uprava odlučiti gdje će razvijati i koju od tematskih cjelina na plaži, za koje će biti propisani posebni standardi, sadržaji, oprema, sigurnosni uvjeti, oznake i ostalo. Kako je sada nadležnost o svemu što se događa na plažama podijeljena između čak četiri ministarstva (zaštite okoliša, pomorstva, turizma i graditeljstva), ona će i ubuduće kontrolirati sve što se događa na njima.

No, cilj je novog dokumenta, kako su najavili u Ministarstvu turizma, poslati tržištu poruku o raznolikosti mogućnosti koje se gostima nude na našem priobalju, te širokom spektru aktivnosti i zabave koju mogu naći na našim plažama.

Tijekom izrade dokumenta u više od dvije godine, u svim obalnim županijama održavane su radionice, razgovori s javnim i privatnim sektorom, anketirani su gosti i domaćini kako bi se dobilo odgovor kako dalje. Ministarstvo turizma lani je sa sedam jadranskih županija sklopilo ugovore o sufinanciranju izrade “Regionalnog programa uređenja i upravljanja morskim plažama županija” i za to je izdvojilo 3,5 milijuna kuna.

Lokalcima zadnja riječ

Ministarstvo će sufinancirati do 80 posto troškova tih programa, a najviše do 500 tisuća kuna po pojedinom regionalnom programu, koji trebaju biti završeni do kraja ožujka.

O svemu predloženom za svaku pojedinu lokaciju trebale bi, kako doznajemo, odlučiti zajednički lokalna uprava i samouprava, turistički djelatnici javnog i privatnog sektora, pa i sami građani, budući da su plaže integralni dio turističke ponude destinacije i tako njima valja i upravljati, ali ne dovodeći u pitanje održivi razvoj i ekološku ravnotežu.

Piše: Ružica Mikačić

12 vrsta plaža
- ekoplaža
- plaža za surfere
- adrenalinska plaža
- romantična plaža
- plaža za pse
- plaža za obitelji s djecom
- plaža s kulturnim sadržajima
- nudistička plaža
- party plaža
- promenadna plaža
- sportska plaža
- hotelska plaža

Link na originalni članak

COPYRIGHT!
Svi tekstovi, slike, zaštićeni trgovački znaci te sa bilo koje druge osnove zaštićeni "objekti/subjekti" zakonom o autorskim ili drugim pravima postavljeni na ovom portalu u vlasništvu su izvora koji je naveden uz određenu sliku ili tekst te su objavljeni uz odobrenje nositelja autorskih prava. Svi materijali sa izvorom Croatialink.com u vlasništvu su našeg portala i mogu se koristiti isključivo uz pismeno odobrenje uredništva portala. Korištenjem odnosno pregledavanjem našeg portala slažete se sa uvjetima korištenja portala.
PRAVNA NAPOMENA!
Portal CroatiaLink.com napravljen je u dobroj vjeri i koristite ga na vlastitu odgovornost.
©CroDodo, 2004 ~ 2024, All rights reserved