CRNA STRANA TURIZMA
2.9.2015. 8:35:20h
Sindikat Istre, Kvarnera i Dalmacije: Plaće sobarica i recepcionerki samo 3 i pol tisuće kune, a ugovori samo sezonski
Prvenstveno riječ je o činjenici da je to jedina grana koja generira novac, a ne proizvodnja, ali i o lošim uvjetima rada koje prate niske plaće zaposlenika, dok tvrtke bilježe konstantan rast prihoda.
peter burge / flickr.com

Rast udjela turizma sa 17% u ukupnom BDP-u zemlje ima i loše strane, poručili su s konferencije Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije ministru Darku Lorencinu.

Prvenstveno riječ je o činjenici da je to jedina grana koja generira novac, a ne proizvodnja, ali i o lošim uvjetima rada koje prate niske plaće zaposlenika, dok tvrtke bilježe konstantan rast prihoda.

- Od konstantnog rasta profitiraju privatne tvrtke, trgovački lanci i na kraju država od uplate poreza. Nikako radnici koji unatoč porastu plaća imaju ispod prosječnu mjesečnu naknadu koja iznosi 4989 kuna neto - kazao je Bruno Bulić, predsjednik Sindikata te naglasio kako je riječ prosjeku u koji ulaze bonusi, naknade za prekovremeno, ali i direktorske plaće koje su mnogo više.

Činjenica je da prosječna plaća turističkih „proizvodnih“ radnika, odnosno sobarica, konobara, recepcionera iznosi tek 3.500 tisuće kuna.

Konstantan rast turizma prati trend pogoršanja radnih uvjeta, tvrde u Sindikatu, a zbog nepostojanja propisa kojim su utvrđeni standardi rada, radnici se iskorištavaju i izrabljuju do te mjere da mnogi sezonci iznad 50 godina više i ne traže posao u turizmu jer ne mogu pratiti tempo.

- U turizmu prevladava zapošljavanje na određeno vrijeme. Broj stalno zaposlenih se svake godine drastično smanjuje, a omjer stalno zaposlenih i sezonskih radnika dosegao je 1:3. Hrvatski poslodavci, za razliku od svojih konkurentskih kolega, za radnu snagu izdvajaju od 18 do 27 % od ukupne zarade.

Dok je EU prosjek negdje na 32% - kazao je Bulić te naglasio kako tih nekoliko posto sigurno neće utjecati na dobit i reinvestiranje tvrtke, a značajno će podići kvalitetu usluge ukoliko se poveća broj stalno zaposlenih radnika.

Predlažu ministru Lorencinu da konačno u zakonske mjere preinači pravilnik o standardu rada u turizmu koje je izradio Hoteljerski fakultet u Opatiji, a platilo Ministarstvo turizma, te tako obveže sve hoteljere na poštovanje standarda nakon kojeg će se prema kategorizaciji hotela znati koliko određena jedinica mora imati zaposlenika i kojeg zanimanja.

Na taj način, tvrde, sačuvalo bi se zdravlje radnika,ali i kvaliteta usluge te bi se ujedno povećao i broj zaposlenih.

Piše: Katarina Lujak
Link na originalni članak

COPYRIGHT!
Svi tekstovi, slike, zaštićeni trgovački znaci te sa bilo koje druge osnove zaštićeni "objekti/subjekti" zakonom o autorskim ili drugim pravima postavljeni na ovom portalu u vlasništvu su izvora koji je naveden uz određenu sliku ili tekst te su objavljeni uz odobrenje nositelja autorskih prava. Svi materijali sa izvorom Croatialink.com u vlasništvu su našeg portala i mogu se koristiti isključivo uz pismeno odobrenje uredništva portala. Korištenjem odnosno pregledavanjem našeg portala slažete se sa uvjetima korištenja portala.
PRAVNA NAPOMENA!
Portal CroatiaLink.com napravljen je u dobroj vjeri i koristite ga na vlastitu odgovornost.
©CroDodo, 2004 ~ 2024, All rights reserved